حنّانه 

 

خانه
آرشيو

پست الكترونيك


لوگو

 


علاءالدین
دوستان باوفا
اهالی سرمه
یاد ایام

احسان و دلش

یادواره

دریای مغرب

روزهای قشنگ من


Gardoon Persian Templates

طراحی

 

 

۱۳۸٢/۱٢/٢۱

معنی نام حنانه

 

یه مهربونی ازم پرسیده بود که معنی نام حنانه چیه؟

حالا می خوام معنی نام حنانه رو بنویسم . امروز حنانه یکساله شده و توی این یکسال به تمام معنا آرامش جان ما ( من و پدرش و همچنین خانواده هامون ) بوده و همانند نامش بسیاردلسوز، مهربان و دوست داشتنی . درسته یکی از معانی نام حنانه بسیار دلسوزو مهربان می باشد. حنانه معانی مختلفی دارد اما اون چیزی که مد نظر ما بوده و هست معنی بسیار مهربان و دلسوز آن میباشد که این معنا را از نام حنان که مذکر آن است و از صفات خداوند میباشد گرفتیم . در دعای جوشن کبیر که در 100بند و هر بند 10 صفت از صفات خدا و جمعا 1000 صفت باری تعالی در آن آمده یکی از آنها نام حنان میباشد. در بند پنجم دعاداریم که یا حنان و یا منان و یا دردعای مجیرو همه جا این دو صفت حنان و منان در پی هم آمده اند و منان نیز به معنا نعمت بخش ( یا همان بخشنده نعمت) می باشد. البته از دیگر معنا آن بسیار گریه کننده میباشد و این معنا از ستون حنانه در مسجدالحرام گرفته شده است . این ستون ستونی بود که پیغمبر همیشه در کنار ان می ایستاد و نماز می خواند و به آن تکیه می کرد و دعا و مناجات می خواند و این ستون همیشه شنونده مناجاتهای پیامبر با خداوند بود. والان به طور کامل حضور ذهن ندارم که بعد از رحلت پیامبر ویا به دلیلی دیگر پیامبر دیگر در کنار این ستون نیاستاد و نماز نخواند ، این ستون همیشه صدای ناله اش بلند بود به این دلیل عرب نام این ستون را ستون حنانه گذاشت . و دیگر نام مسجدی در عراق و اگر اشتباه نکنم نزدیک کوفه میباشد ، مسجد حنانه و آخرین معنی که از آن میدانم معنی است که در فرهنگ لغت عربی به فارسی برای نام حنان ( که مذکر نام حنانه می باشد ) آمده است ، در آنجا با ذکر اینکه این نام یکی از نامهای خداوند است آمده که حنان به معنای بخشاینده می باشد .

در آخر به مهربان همنامم که این سوال را از من پرسیده می گویم که من و همسرم با توجه به معنای آن که از نام خداوند گرفته شده بخشاینده و دلسوز و مهربان این نام را برای دخترمان انتخاب کردیم . امیدوارم که تونسته باشم به طور کامل جواب دوست عزیزم را داده باشم .

به امید سلامتی همه گلهای باغ زندگی . راستی یه دوست کوچک و همنام دارم ( یعنی ریحانه ) که تو وبلاگ یادایام با اون آشنا شدم از همه می خوام برای سلامتش دعا کنید .

دوست دار همه کوچولوها و گلهای باغ زندگی هستم      


 

حنانه

پيام هاي ديگران ()


 


 
 

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]